Práce se symboly, jak kreslit a být in? To byl speciální MeetUp z ranku „Agile Kitchen“ na téma vizuální myšlení. Téma, které je pro agilní a týmový koučink vynikajícím doplňkem. Jednalo se celodenní workshop v prostorách společnosti SEMrush. Workshop provázel agilní kouč z Portugalska João Reis.
Téma workshopu bylo:
Síla společného kreslení
Spolupráce a základní rituály
Vizuální nástroje
Spojení částí dohromady
Ochutnávka částí
Vytvoření nového nástroje
Everybody can draw picture
Na začátku workshopu jsme udělali malé představení, nebylo však standardní. Každý měl nejdříve namalovat doodle (prostě si tak jen čmárat). Následně z doodle udělat nějakého ptáka (to bylo horší, protože když nevíte že ze čmáranice budete dělat umělecké dílo….). Představení potom bylo postaveno na tom díle, které jsem vytvořil na PostIt a nalepil na flipchart.
Take Away #1: Zajímavý způsob procesu představení a efekt. Celá akce trvala pár minut a proběhla nenásilně, nebylo cítit napětí, spíše zábavná forma. Skupina se bavila. Jako formu na představení ve skupině velmi silné a účinné.
Take Away #2: V průběhu workshopu João zmínil společnost, která se problematikou vizualizace myšlenek zabývá (Liberating structures http://www.liberatingstructures.com/ a Troika consulting http://www.liberatingstructures.com/8-troika-consulting ) V obou případech jsou zde zajímavé informace. Obě společnosti jsem neznal. Mimochodem, nainstaloval jsem si aplikaci „Liberating Structures App“ která obsahuje různé cvičení v týmu. Prostě paráda, téměř okamžitě jsem něco aplikoval v praxi.
Take Away #3: Jaká jsou tedy klíčová pravidla pro vizuální myšlení (ve skupině)
1. Obrázek musí být rychle nakreslený a jednoduchý
2. Obsah je klíčový „Content is King“
3. Samotný proces tvorby obrázku je důležitější než výsledek
4. Proces zahrnuje:
podívej se co chceš nakreslit,
vidím co chci nakreslit,
vymyslím, jak to nakreslit,
kreslím
5. Využívám jednoduché základní symboly (BIKABLO basic shapes https://bikablo.com/)
6. Aplikuji jednotlivé elementy:
Kontejnery
Konektory
Symboly
Odrážky
Postavy
Písmena
7. Vytvářím vizuální metafory
Na obrázku realizuji různé transformace z jedné části do druhé
Na obrázku ukazuji cestu jak a kam jdu
Jak to udělám, co jsou předpoklady:
Aktivně naslouchám (věnuji pozornost, pokládám otázky, vizualizuji, co bylo řečeno)
Nehodnotím obrázky ostatních (všechny myšlenky musí být na papíře)
Každý kreslí obrázky
9. Vzorec společného kreslení
Začněte návnadou (skoro každý se na začátku bojí, kreslení z dětství některým lidem vyvolává zábrany – vliv školy, okolí, rodiny ….)
Používejte jednoduché obrázky
Nezvěte tým na speciální akci se zaměřením na kreslení. (jako visual retro today… )
Nezapomínejte, že proces kreslení, interakce v týmu je mnohem důležitější než výsledek.
Take Away #4: Jak z metafory udělat symbol? (pozn. koučové tuší, jak důležitá je tato část, ale svůj vstup o podvědomí jsem raději vynechal ... )
Vlastně na tomto workshopu jsem si některé věci dal dohromady, těsně potom, co jsem viděl efekt, jaký to mělo na lidi ve skupině.
Metafora: Kristina je krásná jako květina…. se dá krásně převést do jednoduchého symbolu.


Take Away #5: Retrospektiva bez jediného slova. Na workshopu jsme si ukázali, jak udělat retrospektivu bez jediného slova. Ukázalo se, že i když neumíte jazyk, můžete udělat ve skupině retrospektivu a tým si úplně získat. Odstraníte rušivé vlivy slov, nejasností, různých úzkostí…. Při diskuzi jsem měl pocit, že to je opravdu silný nástroj. Ihned mi blesklo (P=V-i) a inner game ...
Závěr:
Celkem byl tento workshop velmi efektivní a užitečný. Díky za zázemí a špičkovou organizaci společnosti SEMrush CZ, organizátorům Tatiane Solovjove, João Reis a celé skupině nadšených agilistů. Mimochodem, pořád se divím, že na takových akcích není narváno... je to zadarmo a hlavním účelem je podpořit komunitu. Díky za to.
Comments