top of page

3. inspirace - 3 knihy o koučinku a pro kouče

Aktualizováno: 22. 10. 2023

Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví.“ — George Orwell, kniha 1984

1. Kniha: Flow – o štěstí a smyslu životaKniha 📖Flow, podle mého názoru patří do základní knihovny každého seriózního kouče. Četl jsem anglickou verzi z roku 1990 z nakladatelství HarperCollins Publishers, jejíž český překlad je dostupný zde: https://obchod.portal.cz/psychologie/flow/ . Kniha se dá pořídit také v elektronické verzi.


Mihaly Csikszentmihalyi, přišel s termínem „flow“ - plynutí, jakožto vyjádření určitého duševního stavu, při kterém je osoba ponořena do činnosti tak hluboko, že nic jiného se jí nezdá důležité. Je to okamžik, kdy se tělo nebo mysl vzepne k hranicím jeho možností ve vědomé snaze dosáhnout něčeho obtížného, co stojí za to. Detailněji (https://cs.wikipedia.org/wiki/Flow) . Za shlédnutí stojí také prezentace z TEDu.


Z obsahu knihy:

 1. Návrat k tématu štěstí

 2. Anatomie vědomí

 3. Radost a kvalita života

 4. Jak vzniká stav FLOW

 5. Tělo a stav FLOW

 6. Myšlení a stav FLOW

 7. Práce a stav FLOW

 8. Radost ze samoty a ze společnosti

 9. Jak ošálit chaos

 10. Jak dát svému životu smysl


Zajímavé jsou některé pasáže, kdy může vzniknou stav "flow" – Je zde popsaná celá řada oblastí, například v umění, při bojových umění, nebo třeba při sexu. Kniha je vhodná také pro manažery, kteří chtějí motivovat své podřízené. Je zde celá řada témat, které kouč využije a propojí.


2. Kniha: Tady a teď. Jak si věřit, když na tom opravdu záležíKniha, kterou napsala Amy Cuddy je podle mého názoru přiblížení vědecké práce širšímu publiku. Kniha má 336 stránek a je potřeba ji číst s určitým očekáváním. Kdyby jste náhodou nevěděli, kdo je Amy Cuddy, podívejte se na její přednášku na TEDu.


Pozn: Osobně využívám některé techniky jak na školeních, tak ve svém životě a můžu potvrdit fungují.

Knihu lze získat například zde: https://www.kosmas.cz/knihy/217871/tady-a-ted/
Některé zajímavosti:

Kapitola 1:

 • Máte-li být plně soustředěni, musí být v souladu různé prvky vašeho já: emoce, myšlenky, tělesné a mimické projevy. Pokud nejednáme ve shodě se svými hodnotami, nemáme pocit, že jsme pravdiví.

 • Tělo říká to, co slova vyjádřit nedokážou, tělo nikdy nelže.

Kapitola 2:

 • Amy říká, že nestačí jen rozeznat hodnoty, vlastnosti a silné stránky, které představují vaše nejlepší opravdové já. Své odpovědi musíte potvrdit a důvěřovat jim.

 • Zajímavý je také test sociálního stresu, diskuze o hladinách hormonů ve vztahu k sebeujištění.

Kapitola 3:

 • Důvěra je pilířem, na němž stojí vliv, a důvěru získáme jen tehdy, jsme-li opravdoví.

Kapitola 4:

 • Syndrom podvodníka: podobné pocity jsou časté mezi velmi schopnými a výkonnými lidmi.

 • Kdo se nezdaru bojí nejvíce? Lidé kteří něčeho dosáhli – kteří v žádném případě nejsou podvodníci…

 • Zatímco se mučíme představami o tom, co si o nás myslí ostatní, neposloucháme je, když nám říkají, co si skutečně myslí..

 • Zjistili jsme, že lidé trpcí syndromem podvodníka jdou významně zastoupeni mezi těmi, kteří vážně uvažovali o změně své pracovní dráhy, i mezi těmi, kteří ji skutečně změnili…

Kapitola 5:

 • Společenská moc je moc nad někým – je to schopnost ovládat stav a chování jiných lidí.

 • Osobní síla je schopnost něco dělat – schopnost ovládat vlastní stav a chování…

 • Pocit bezmoci oslabuje myšlení dokonce nutí aby se člověk soustředil na sebe…

Kapitola 6:

 • Vcelku jasně popisuje vztah pocitů a neverbálního vyjadřování, řeči těla.

 • Vzpomněl jsem si jak na začátku popisuje tradiční maorský tanec HAKA co způsobuje a jak vznikl. No a ve stejnou dobu zrovna koukám na basketbal a co nevidím… Haka v podání basketbalového týmu…. Soupeři opravdu koukali… 😀

Kapitola 7:

 • Rozhodnutí vytvářejí sebejistotu.

 • Tělesné prožitky vyvolávají emoce, nikoliv naopak.

 • Člověk může předstírat emoci tak dlouho, až ji skutečně prožije

 • Zajímavá studie o aplikaci botoxu a jeho nebezpečnosti pro vlastní emoce

Kapitola 8:

 • Držení těla je zdrojem osobní síly

 • S rostoucí mocí stoupá hladina testosteronu a klesá hladina kortizolu. Tento hormonální profil je spojován s vysokou asertivitou a nízkou mírou úzkostí a to je ideální kombinace pro posílení přesvědčivosti a duchapřítomnosti v náročných okamžicích

 • Pokud si lidé percepčně přisvojují své virtuální vyobrazení, mají sklon přebírat typické rysy svého avatara.

Kapitola 9:

 • Doporučení jak na to jaké držení těla je ok, jak to dostat do návyku

Kapitola 10:

 • Schopnost zpomalit je projevem síly. Pomalá mluva, odmlky a zaujímání určitého prostoru souvisí s mocí a silou osobnosti stejně jako dát si čas při rozhodování v napjatých okamžicích.

 • Často se díváme co dělají ostatní, a vyvodíme z toho, které jednání je správné – zejména pokud se identifikujeme s těmi, které pozorujeme. Čím jsou nám podobnější, tím větší vliv mají na naše chování.

 • Novoroční předsevzetí jsou plná psychologických pastí, které pracují proti nám

Kapitola 11:

 • Nepředstírejte tak dlouho, dokud to nezvládnete – předstírejte tak dlouho, až to začne být pravda


3. Kniha: Jak pracuje váš mozek / Brain at WorkKniha Brain at Work od Dr. Davida Rocka z roku 2009 má kolem 304 stránek zajímavého čtení, které je vhodné nejen pro kouče. Četl jsem anglickou verzi, kterou mohu doporučit.

Knihu lze najít například zde:


Mimochodem Dr. David Rock je zakladatelem NeuroLeadership Institute (pozn. jedním ze směrů, který používají kouči na celém světě vychází z neurověd. Lze se přihlásit například na kurz: Brain-Based Coaching)


Kniha vás provede příběhem rodičů Emily a Paula a jejich pubertálních dětí. Příběh samotný vychází z reálných problémů, které má každý podnikatel popřípadě zaměstnaný rodič. O samotný příběh ale nejde, jde jen o to udržet čtenáře v kontextu mnohem důležitějších informací, které jsou podstatné. Kniha obsahuje 14 hlavních kapitol rozdělených do 4 dějství nebo okruhů témat:

 1. Problémy a Rozhodnutí

 2. Zůstat v klidu pod tlakem

 3. Spolupracovat s ostatními

 4. Facilitace změny

V jednotlivých kapitolách se například dozvíte:

 • proč se náš mozek cítí tak přetížen a jak maximalizovat naše mentální zdroje

 • proč je tak těžké zaměřit pozornost a jak lépe zvládat rozptýlení

 • jak zvýšit šanci k nalezení řešení zdánlivě nepřekonatelných problémů

 • jak udržet klid v každé situaci, abyste mohli dělat nejlepší možná rozhodnutí

 • jak efektivněji spolupracovat s ostatními

 • proč je poskytování zpětné vazby tak obtížné a jak to usnadnit

 • jak být efektivnější při změně chování ostatních lidí

 • a mnohem víc.

Co mě nejvíce zaujalo?

 1. Jak energeticky náročné a komplexní procesy v mozku probíhají. Kdy je ideální řešit komplexní úlohy, jako je na příklad plánování. Dostal jsem odpověď na to proč mi někdy plánování nejde a jak to změnit

 2. Pokud si myslíme, že mozek zvládne kvalitně řešit najednou 7 úloh, potom se jedná o jeden z největších omylů (optimálně je to ke 4). Mozek zvládne mnohem méně. Pro rozhodování mezi variantami je efektivní mít 2 varianty (a ty také mohou vyvolat pěkné problémy)

 3. Můžeme se vědomě zaměřit jen jednu úlohu v konkrétním čase. Pocit, že zvládneme multitasking je omyl, za který platíme energetickou náročností, nepřesností a nízkým výkonem.

 4. Pozornost lze jednoduše ztratit. Nejčastější ztrátou pozornosti jsou vlastní myšlenky a zapojení defaultní sítě mozku

 5. Nejvyšší výkon vyžaduje určitou hladinu stresu – nejedná se však o minimální stres. Pro získání výkonu, lze nacvičit rituály.

 6. Je snadné se zaseknout na řešení daného problému. A je poměrně těžké zvládnout techniky, které pomohou být konstruktivní.

 7. Mozek je rád v komfortní zóně a snaží se minimalizovat nebezpečí a maximalizovat odměnu. Je to také způsob jak ho nachytat a získat maximum.

 8. SCARF a jeho podstata pro formování Psychological Safety. Toto je vůbec nejdůležitější informace, kterou jsem získal a kterou jsem okamžitě zapracoval

 9. Jak pracuje mozek a rozlišuje přítele vs. nepřítele a jaký to má dopad na týmovou spolupráci

 10. Jak důležité je pro mozek férové jednání a jeho přímý dopad na vnímání hrozby.

 11. Jak je to motivací a zpětnou vazbou. Současné selhání managementu je právě v tom, že jsou nastaveni ve formě motivace „cukr a bič“, které v současných strukturách nefunguje.

 12. Neradit! Místo poskytování rad, raději položit správnou otázku.

 13. Ačkoliv je změna náročná, mozek se mění neustále. Místo různých cvičení je vhodné změnu nastartovat a řídit přes zaměření pozornosti

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page